** Archived Article - please check for current information. **

#06-43 February 20, 2006

Wood duck art by Charleston student wins 2006 S.C. Junior Duck Stamp contest

A high school student from Charleston recently won best of show in South Carolina’s 2006 Junior Duck Stamp Contest with her colored pencil painting of a Ringnecked Duck. This is the 12th annual contest.           

Fourteen-year-old Anastasia Timina from Charleston, who attends the School of the Arts in NorthJr. Duck Stamp winner Charleston, entered her artwork of a Ringnecked Duck in the South Carolina Junior Duck Stamp competition for 2006 and received State Best of Show South Carolina’s 2006 Junior Duck Stamp Contest and a first-place award in the Grades 7-9 category for her colored pencil rendition of a Ringneck drake. Timina’s art teacher is Marie Nichols at the School of the Arts in North Charleston.
           
Timina’s work will be entered in the 2006 National Junior Duck Stamp Contest with other state winners later this year. She is a repeat Best of Show winner of the South Carolina Junior Duck Stamp contest from 2005. The S.C. Junior Duck Stamp exhibit is on display Feb. 17-19 at the Southeastern Wildlife Exposition at the Gaillard Auditorium in Charleston.
           
The popular South Carolina Junior Duck Stamp competition for 2006, tailored after the prestigious state duck stamp contest, was judged in Columbia on Feb. 3 at S.C. Department of Natural Resources (DNR) headquarters in Columbia.
           
Students from across the state submitted some 528 entries from over 62 schools to the 2006 South Carolina Junior Duck Stamp competition. 1st, 2nd and 3rd place awards were given in four class groups (Grades K-3, 4-6, 7-9, 10-12), including one overall “Best of Show,” and 64 honorable mention ribbons. The top 100 Junior Duck Stamp entries will also be on display during the Palmetto Sportsmen’s Classic March 24-26 at the State Fairgrounds in Columbia. The winners of Grades 10-12 will also have an opportunity Feb. 21 to enjoy a day in the ACE Basin with a few of the featured artist of the South Eastern Wildlife Exposition. The artist will demonstrate their art form while answering any questions from the students. A formal awards ceremony will be held at Riverbanks Zoo and Botanical Garden in Columbia on May 13.
           
The S.C. Junior Duck Stamp Program is a conservation education curriculum for South Carolina students in grades K-12. The S.C. Department of Natural Resources, U.S. Fish and Wildlife Service’s Federal Duck Stamp program, Southeastern Wildlife Exposition, Harry Hampton Memorial Wildlife Fund jointly sponsor the Junior Duck Stamp contest in South Carolina with the support from many others. For more information on South Carolina’s annual contest write Junior Duck Stamp Program, S.C. Department of Natural Resources, P.O. Box 167, Columbia, SC 29202 or call (803) 734-3885 in Columbia or visit the Web site at http://www.jrduckstamp.com/.
           
“The program is designed to incorporate wildlife management principles into a visual arts curriculum,” said Steve Bates, DNR education coordinator. “By combining two subject areas in this manner we instill the idea of natural resource conservation throughout a student's study. Only when we bring to the forefront an appreciation of our natural resources can we educate youth in the importance of being good stewards of the natural world.”
           
Based on the national program created by the U.S. Fish and Wildlife Service, South Carolina's Junior Duck Stamp contest is designed to engage students in a variety of curriculum studies while incorporating wildlife management principles.
           
The state “Best of Show” design is selected from among the 12 first-place winners representing all four groups and goes on to represent South Carolina in the 2006 national competition. National Junior Duck Stamp judging is open to the public at a location to be announced. Last year the judging was held at the U.S. Department of Interior offices in Washington, D.C. The U.S. Fish and Wildlife Service prints Junior Duck Stamps each year from the nationwide first-place winner’s design and sells them for $5 each. Junior Duck Stamps are sold through the Service’s Federal Duck Stamp Office, 1849 C St., NW, Washington, DC 20240, (202) 208-4354. Proceeds from the sale of Junior Duck Stamps will support an awards and conservation education curriculum for students in grades K-12 nationwide.
           
Top placing entries in the 2006 S.C. Junior Duck Stamp contest were the following: Judged overall Best of Show in the 2006 contest and to be entered into the national junior duck stamp contest was a colored pencil painting of a Ringnecked Duck by 14-year-old Anastasia Timina of Charleston, at the School of the Arts in North Charleston. Her teacher is Marie Nichols.

GRADES K-3 PLACEMENTS in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Place; Name, Age, Teacher, School, City
1st, Cody Smith, 9, Pee Dee Elementary School, Carrie Floyd, Conway;
1st, Garrett Altman, 9, Brunson Elementary School, Jeannie Langston, Brunson;
1st, Kara Fath, 9, Home School, Jerrie Fath;
2nd, Austin Spann, 8, Pee Dee Elementary School, Carrie Floyd, Conway;
2nd, John Miles, 10, Laurence Manning Academy, Michael Hodge, Manning;
2nd, Moss Bresnahan, 8, Brennen Elementary School, Maurice Bresnahan, Columbia;
3rd, Hunter Robinson, 8, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning;
3rd, Terrell White, 9, Pee Dee Elementary School, Carrie Floyd, Conway;
3rd, Thomas Fallon, Finley Rd. Elementary School, Vivian McMoore, Rock Hill;

Honorable Mentions for Grades K-3 in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Name, Age, Teacher, School, City
Aaron McClenney, 9, Goodwin Elementary School, Marilyn Mizell, North Charleston;
Andy Wilson, 8, Wilson Academy, Becky Wilson, Sumter;
Brycia Glover, 8, Marshall Elementary School, Marisa Monroe, Orangeburg;
Christopher Smith, 7, Goodwin Elementary School, Marilyn Mizell, North Charleston;
Hudson Hill, Finley Rd. Elementary, Vivian McMoore, Rock Hill;
Jessica Jacobs, 9, Art with Heart Studio, Kim Sullivan, Chapin;
Joanna Dyches, 7, Art with Heart Studio, Kim Sullivan, Chapin;
Katrina Gonzalez, 7, Cambridge Academy, PhyllisAnne Pesce, Greenwood;
Kimberly Whitaker, -, Goodwin Elementary School, Marilyn Mizell, North Charleston;
Laura Drose, 6, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning;
Laurence Martin, 7, Goodwin Elementary School, Marilyn Mizell, North Charleston;
Madison Ard, 7, The Visual Art Studio, Michelle Swancey;
Olivia Wilson, 8, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning;
Parker High, 8, Pee Dee Elementary School, Carrie Floyd, Conway;
Rachel Wilson, 7, Wilson Academy, Becky Wilson, Sumter;
Sarah Margaret Harris, Finley Rd. Elementary School, Vivian McMoore, Rock Hill;

Grades 4-6 PLACEMENTS in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Place, Name, Age, Teacher, School, City
1st, Daniel Johnson, 10, Pee Dee Elementary School, Carrie Floyd, Conway;
1st, James Stephen Kennard, 10, Laurence Manning Academy, Michael Hodge, Manning;
1st, Weston DeWolff, 12, Charleston County School for the Arts, Marie Nichols; North Charleston
2nd, Chris Fanguy, 12, Crossroads Middle School, Tez English, Columbia;
2nd, Coty Swancey, 9, The Visual Art Studio, Michelle Swancey;
2nd, Jonathan Bennett, 11, Goodwin Elementary School, Marilyn Mizell, North Charleston
3rd, Caroline Absher, 12, Shannon Forest Christian School, Teresa Hoover, Greenville;
3rd, Myles Lee, 12, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning;
3rd, Travis King, 10, Pee Dee Elementary School, Carrie Floyd; Conway;

Honorable Mentions for Grades 4-6 in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Name, Age, Teacher, School, City
Abbey Nichols, 11, Tamassee-Salem Elementary School, Claire Mooneyhan, Salem;
Angelica Halvarrson, 11, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston;
Blakeley Hoffman, 10, Art with Heart Studio, Kim Sullivan, Chapin;
Cassidy Perrine, 12, Crossroads Middle School, Tez English, Columbia;
Claire Kennedy, 11, Crossroads Middle School, Tez English, Columbia;
Cody Furman, 12, Sheridan Elementary School, Ortega Montessori, Orangeburg;
Crystal Pee, 10, Aynor Elementary School, Sally Hucks, Aynor;
Joseph Grayden Martin, 11, Pee Dee Elementary School, Carrie Floyd, Conway;
Mitzi Gamez, 10, Goodwin Elementary School, Marilyn Mizell, North Charleston;
Nathan Downer, 10, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning;
Perrin Jackson, 10, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning;
Randolph Solomon, III, 9, Marshall Elementary School, Marisa Monroe, Orangeburg;
Tatyana Polite, 11, Crossroads Middle School, Tez English, Columbia;
Taylor Park-Rainy, 11, Goodwin Elementary School, Marilyn Mizell, North Charleston;
Tevin Simms, 10, East End Elementary School, Amy Alley, Easley;
Victor Vu, 11, Oak Grove Elementary School, Marianne Johnson, Lexington;

GRADES 7-9 PLACEMENTS in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Place, Name, Age, Teacher, School, City
1st & Best of Show, Anastasia Timina, 14, Marie Nichols, Charleston County School of the Arts, North Charleston;
1st, Hans Turner, 14, William J Clark Middle School, Malissa Wright, Orangeburg;
1st, Ji Kim, 13, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston
2nd, Brenda Cabello, 5, Emerald HS, Bryan Bowen, Greenwood;
2nd, Kayla Marie Watts, 14, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston
2nd, Stephanie Wallace, 12, William J Clark Middle School, Malissa Wright, Orangeburg;
3rd, Chris Sim, 13, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston
3rd, Harold Riekenbacker, 14, William J Clark Middle School, Malissa Wright, Orangeburg;
3rd, My Dao, 14, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston

Honorable Mention Grades 7-9 in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Name, Age, Teacher, School, City
Brianna Lacy, 12, The Visual Art Studio, Michelle Swancey;
Charles Corder IV, 13, Sangaree Middle School, Barbara Richardson, Ladson;
Christian Lewers, 13, William J Clark Middle School, Malissa Wright, Orangeburg;
Josh Gagliano, 13, Johnsonville Middle School, Johnette McCutchen, Johnsonville;
Joshua Brown, 15, St. John's High School, Dona Dowling, John's Island
Kaison Smoak, 13, William J Clark Middle School, Malissa Wright, Orangeburg;
Kaitlyn Battistelli, 14, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston;
Mia Ulmer, 12, William J Clark Middle School, Malissa Wright, Orangeburg;
Miles Merritt, 13, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston;
Octavia Cunningham, 14, Kingstree Jr. High School, Claudia Blakely, Kingstree;
Patience Davis, 14, Alston Middle School, Beth Sprinkle; Summerville;
Paul Rice, 15, Sneed Middle School, Melissa Johnson, Florence;
Quentin Gaddy, 14, Kingstree Jr. High School, Claudia Blakely, Kingstree;
Rod Snell, 14, Sangaree Middle School, Barbara Richardson, Ladson;
Sarah Seigler, 13, Cambridge Academy, PhyllisAnne Pesce, Greenwood;
Victoria Loiacono, 13, William J Clark Middle School, Malissa Wright, Orangeburg;

GRADES 10-12 PLACEMENTS in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Place, Name, Age, Teacher, School, City
1st, Brent Sagan, 17, Charleston County School of the Arts, Marie Nichols, North Charleston;
1st, Christopher Turner, 18, Broome High School, Louis Story, Spartanburg;
1st, Elizabeth Tate, 18, Shannon Forest Christian School, Teresa Hoover, Greenville;
2nd, Alastair Hutchison, 16, Spring Valley High School, Joshua Drews, Columbia;
2nd, Courtney McCarty, 16, Greenwood High School, Dorothy Hershey, Greenwood;
2nd, Rachel Jackson, 16, The Visual Art Studio, Michelle Swancey, -;
3rd, Chutima Pichayajittipong, 15, Greenwood High School, Dorothy Hershey, Greenwood;
3rd, Felicia Hartman, 17, Shannon Forest Christian School, Teresa Hoover, Greenville;
3rd, Vuong Ta, 18, Socastee High School, Kelley French, Myrtle Beach;

Honorable Mentions Grades 10-12 in SC Junior Duck Stamp Contest 2006
Name, Age, Teacher, School, City
Aaron Johnson, 15, Saluda High School, Wayne Bell, Saluda;
Adriana Luna, 16, Strom Thurmond High School, Beth Wade, Johnston;
Andrea Fultz, 16, Fort Dorchester High School, Yarbi Winkle, North Charleston;
Anne McKinney, 15, Greenwood High School, Dorothy Hershey, Greenwood;
Ashely Tedards, 16, Greenwood High School, Dorothy Hershey, Greenwood;
Corey Corbett, 16, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning
Ellen Bess Gable, 16, Greenwood High School, Dorothy Hershey, Greenwood;
Erin Catchings, 16, Strom Thurmond High School, Beth Wade, Johnston;
Gary Dobbins, 16, Greenwood High School, Dorothy Hershey, Greenwood;
Jeffrey Wootton, 15, Socastee High School, Kelley French, Myrtle Beach;
Jefftrey Callen, 17, Laurence Manning Academy, Caroline Buyck, Manning;
Jonathan Hernandez, 17, Greenwood High School, Dorothy Hershey, Greenwood;
Kevin Stutler, 17, Socastee High School, Kelley French, Myrtle Beach;
Lauren Jones, 15, Saluda High School, Wayne Bell, Saluda;
Roshell Johnson, 18, Strom Thurmond High School, Beth Wade, Johnston;
Samantha Dawson, 16, Socastee High School, Kelley French, Myrtle Beach;


More News